Основна линия
София премина към електронно подписване на глобите за пътуване без билет, съобщиха от Столична община
10015
България
София премина към електронно подписване на глобите за пътуване без билет, съобщиха от Столична общинаЧрез новия инструмент документите се придвижват свободно между институциите.Връчването може да се извършва и по електронен път, когато нарушителят е дал съгласие за това. Очакваният резултат е по-бързи процедури, повече прозрачност и шанс за по-висока събираемост на глобите, които в момента се изплащат едва около 30%, посочиха от Общината.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 12 Септември 2025, 15:54 ч.
От септември наказателните постановления за пътници без билет вече се подписват изцяло електронно и пакетно, съобщиха от пресцентъра на Столична Община (СО). Това са около 5000 документа, които досега изискваха два-три дни за подписване в три екземпляра на ръка от кмета на София Васил Терзиев или негов заместник, посочиха от СО. Чрез новия инструмент документите се придвижват свободно между институциите. Връчването може да се извършва и по електронен път, когато нарушителят е дал съгласие за това. Очакваният резултат е по-бързи процедури, повече прозрачност и шанс за по-висока събираемост на глобите, които в момента се изплащат едва около 30%, посочиха от Общината. Разработеният инструмент ще бъде публикуван като отворен код, за да могат и други общини в България да се възползват от него. Новият процес за пакетно подписване с квалифициран електронен подпис (КЕП) е създаден от експерти от Направление „Дигитализация“ и Центъра за градска мобилност. От администрацията заявиха, че други еднотипни документи на Столична община също ще преминат към новия процес. „Това е още една крачка към по-бърза, ефективна и прозрачна администрация. Вместо хиляди подписи на хартия – електронни решения, които пестят време и ресурси както на администрацията, така и на гражданите“, обясни кметът на София Васил Терзиев в пост в профила си във Фейсбук. Терзиев подчерта нуждата от смели промени в транспортните дружества и цялостно преосмисляне на управлението в сектор транспорт в изказването си пред Столичния общински съвет (СОС) на първото след лятната ваканция заседание на Съвета. Софиянци заслужават модерен, бърз и удобен градски транспорт, допълни той тогава.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
|
|
|
Жена на 42 г. е задържана за шофиране с 1,75 промила алкохол край Арчар
|
|
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
10015
ЗАПАЗИ
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...